چرخش اردن به سوی سوریه اجتناب ناپذیر است

به گزارش محفل ایمانی شیب الخضیب به نقل از یکشنبه شب ایرنا، ناجی الزعبی در گفت و گو با خبرگزاری ‘عربی الیوم’ افزود: این بازگشت به سوی سوریه به دلیل تنها ماندن اردن، پیروزی های ارتش سوریه و فراهم شدن زمینه های شکوفایی ملی در این کشور و افول سلطه و هیمنه آمریکا قطعی است.
وی اظهارداشت: بحران کنونی اردن نتیجه سیاست ها و اقتصاد متکی به امریکا و رژیم صهیونیستی است و با رفتن یک نخست وزیر و آمدن دیگری پایان نمی یابد چرا که نخست وزیرها توسط شاه انتخاب می شوند.
الزعبی اضافه کرد: اراده ملت در انتخاب نخست وزیر نقشی ندارد و این یک معادله معکوس است و در نتیجه نخست وزیر تابع شاه است که ارتباطی ساختاری با آمریکا دارد و نه ملت.
این کارشناس اردنی گفت: حکومت همه امکانات و ثروت های کشور و حتی دین، رسانه و زندگی سیاسی را مصادره و آگاهی، اندیشه، فرهنگ، آموزش و زنان را سرکوب کرده است.
وی بیان کرد: بدهی اردن به 40 میلیارد دلار رسیده بطوریکه اردن را به یک کشور ورشکسته رانتی تبدیل کرده است، پس تغییر نخست وزیر فقط گامی برای انتقال بحران و مدیریت آن و تلاشی نا امیدانه برای کاهش خشم ملت است که پیش بینی می شود که این خشم شدیدتر شود و به آستانه انفجار برسد.
دبیرانجمن فرهیختگان و فعالان رسانه ای اردن اظهارداشت: قانون مالیات بردرآمد باعث اعتراض های مردمی شد و این یک اقدام ساختگی برای مشغول کردن ملت به معرکه دفاع از لقمه نان خود و از طرف دیگر نقش آفرینی و مشارکت دولت درتوطئه ‘معامله قرن’ است.
الزعبی افزود: همه دیدیم که ملت را به جای ایستادن در کنار برادران سوری به این بازی ها مشغول کردند و درحالی که به غزه تجاوز شد، سالگرد نکبت و حتی روز قدس گذشت و هیچکس متوجه نشد و حکومت اردن نیز سکوت کرد و تنها سفارت ایران در امان بود که روزجهانی قدس را گرامی داشت.
این سرتیپ بازنشسته اردنی درباره ادعای سخنگوی رسمی دولت اردن مبنی بر دخالت سوریه در اعتراض های اردن اظهارداشت: این یک سخن پوچ و توهین به شعورملت است.
الزعبی گفت: این بحران نتیجه سیاست فقیرسازی، سرکوب، فساد و خزیدن در آغوش آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی است و ادعای سخنگو نشانه جهل یا نادیده گرفتن دلایل اصلی اعتراض های مردمی است.
وی درباره تلاش ها برای اجرای توطئه وطن جایگزین برای فلسطینی ها نیز اظهارداشت: این یک تلاش قدیمی و ادامه دار است که با صخره پایداری ملت سوریه ، محور مقاومت و ملت فلسطین که آخرین نمونه آن شکست تجاوز به غزه بود برخورد خواهد کرد و درهم خواهد شکست.
اعتراض های مردمی و اعتصاب سراسری در اردن به ویژه امان پایتخت این کشور نسبت به افزایش نرخ مواد سوختی و مخالفت با قانون جدید مالیات بر درآمد از 9 خردادماه آغاز شده است .
اعتراض ها در اردن منجر به استعفای 'هانی الملقی' نخست وزیر و تعیین 'عمر الرزاز' وزیر آموزش و پرورش به جای وی شد.
معترضان اردنی خواستار تغییر سیاست های دولت این کشور به ویژه اصلاحات اقتصادی در جلوگیری از خالی کردن جیب شهروندان و گرانی شدند.
الرزاز نخست وزیر جدید اردن گفته است که متعهد به مذاکره با طرف های مختلف برای دستیابی به سیستم مالیاتی عادلانه در این کشور می شود.
تداوم اعتراض های مردمی در اردن طی روزهای اخیر با اعمال خشونت از سوی ماموران امنیتی و پلیس این کشور مواجه شد. در جریان درگیری های اخیر در اردن تعدادی از معترضان و ماموران امنیتی این کشور مجروح شده اند .
رسانه های خبری اعلام کردند که معترضان نه تنها خواستار لغو قانون جدید مالیات بر درآمد هستند، بلکه در شعارهای خود درخواست انحلال پارلمان و سرنگونی پادشاهی را مطرح کرده اند.
بر اساس گزارش های رسیده، معترضان همچنان در شهرهای مختلف اردن به تحصن و اعتصاب ادامه داده و شعارهای ضد دولتی سر می دهند.
اعتراضات جاری در اردن بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در پنج سال گذشته در کشوری است که یکی از با ثبات ترین کشورهای منطقه غرب آسیا به شمار می رود.
فعالان سیاسی معتقدند، بازگشت قیمت ها به وضع پیشین هم نمی تواند اعتراضات مردمی در اردن را متوقف کند، زیرا بحرانی که دامنگیر این کشور شده، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و چنین بحرانی نیازمند راه حلی ریشه ای است.
شبک**6116**3404

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *